InwestycjeNieruchomości

Zmiany limitów cen za mkw w ramach programu MdM

Po każdym kwartale Bank Gospodarstwa Krajowego publikuje informacje dotyczące wskaźników przeliczeniowych oraz limitów, które będą obowiązywać podczas starań o dofinansowanie w ramach „Mieszkania dla młodych”.

BGK udostępnił do wiedzy publicznej nowe wskaźniki związane z dopłatami dla osób starających się o mieszkanie z programu „Mieszkanie dla młodych”. Najbardziej drastyczna zmiana miała miejsce w Olsztynie, gdzie limit ceny za mkw wzrósł o 321 zł.

Z końcem września nie ogłoszono jeszcze nowych stawek limitów w 4 województwach (podkarpackim, lubelskim, lubuskim i opolskim).

Jak już wcześniej wspomniałem, największa zmiana miała miejsce w Olsztynie. Trzy miasta jednak zanotowały spadek (Wrocław, Białystok i Warszawa). W przypadku stolicy, limit wynosi obecnie 6264, czyli niemal 150 zł mniej niż w kwartale poprzednim.

Jeśli chodzi o gminy sąsiadujące z miastami wojewódzkimi, to np. w tych w okolicach Olsztyna, limit w największym stopniu wzrósł o 173 zł. W gminach sąsiadujących z Białymstokiem, za metr mieszkania nie można trzeba będzie płacić więcej niż 415 zł, więc o 220 zł mniej niż w kwartałach poprzednich. Spore spadki zanotowały również podwarszawskie gminy, gdzie za metr zapłacimy o 140 zł mniej niż we wrześniu.

W innych częściach Polski, zmiany są raczej symboliczne. Niestety, w tym roku budżet przeznaczony na dopłaty został już wykorzystany, a banki zaczną przyjmować wnioski dopiero od nowego roku. Będzie to ostatni rok dofinansowania wkładu własnego w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”, ponieważ zastąpi go program „Mieszkanie Plus”, który ma ułatwić Polakom dostęp do niedrogich mieszkań na wynajem.