InwestycjeKredytyWynajem

Kupić czy wynajmować?

Dotychczas mieszkania pod wynajem były bardzo popularne. Szczególnie studenci i osoby dojeżdżające do pracy w większym mieście. W tej chwili mieszkania te mają coraz więcej zwolenników. Wiele osób, które spełniają kryteria kredytowe, nie kupują jednak od razu jakiegokolwiek mieszkania, bo liczą na spadek cen na rynku nieruchomości. Wiadomo także, że nie każdy jest w stanie kupić nieruchomości, ponieważ albo ich nie stać albo nie mają możliwości zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego na skutek coraz większych wymagań kredytowych. Wiec jeżeli mieszkać, to pozostaje tylko do wyboru mieszkanie pod wynajem.

Obecnie wynajem mieszkań nie jest problematyczny, ponieważ jest wiele pustych mieszkań, a przede wszystkim w większych miastach. Patrząc na rynek nieruchomości można także zauważyć, że różnice pomiędzy mieszkaniami jednopokojowymi a dwu- lub trzypokojowymi są niewielkie.
Szczególnie jak się porównuje pod kątem dzielnic. Przykładowo w Poznaniu można znaleźć trzypokojowe mieszkanie na obrębie miasta za tą samą cenę jak w np centrum miasta. Z tego względu można zauważyć niemalejące zainteresowanie większymi lokalami. A zresztą wynajem mieszkania w kilka osób jest korzystniejsze. Dlatego wiele osób twierdzi, że stabilizacja cen mieszkań na kupno obejmie również ceny wynajmu mieszkań.

Ale weźmy pod uwagę, że wzrastający popyt na mieszkania będzie miał duży wpływ na ceny mieszkań. Według mnie nie można być zbyt optymistycznym, ponieważ ceny wynajmowanych mieszkań idą do góry czym większy popyt. Weźmy pod uwagę fakt, że np. jeżeli chodzi o wynajem mieszkań jednopokojowych w Poznaniu w pierwszym kwartale ‘14 roku cena ich wzrosła o 20 % w porównaniu z pierwszym kwartałem 2015 roku. Powinniśmy pamiętać też o tym, że poprzez zakup nieruchomości przez obcokrajowców, ceny są też w jakiś sposób w górę korygowane, ponieważ są oni w stanie więcej zapłacić za nieruchomość o podwyższonym standardzie i lepszej lokalizacji. Wiele ludzi uważa z drugiej strony, że ceny czynszów za wynajem będą przez parę następnych miesięcy stabilne, co by uzasadniało stagnację cenową na rynku nieruchomości.

Ale tak czy inaczej zakup mieszkania bądź innej dowolnej nieruchomości zostanie dla wielu niespełnionym marzeniem, a dach nad głową potrzebuje każdy, wiec wynajmujący mieszkań nie mają jak na razie powodu do obawy. Jednak stały wzrost cen nieruchomości i czynszów może przekonać co niektórego do zakupu własnego mieszkania.