Inwestycje

Ile zarabia deweloper?

Jeśli zastanawialiście się ile na inwestycji zarabia deweloper, dziś postaram się nieco rozjaśnić tę kwestię. Średnio wylicza się, że co 5 złotówka wydana na mieszkanie zostaje w kieszeni dewelopera. Wychodzi na to, że we większych miastach marża na jednym metrze kwadratowym może oscylować w granicach 1000 – 1500 zł. Stanowi to mniej więcej 20% ceny. Oczywiście, wydaje nam się, że to duża suma, warto jednak sobie uświadomi, że jeszcze kilka lat temu marża sięgała 50% ceny.

Najwięcej na metrze kwadratowym zarabiają deweloperzy budujący w Warszawie. Tam kwota sięga 1500 zł. Nieco niższa kwota plasuje się w Krakowie – 1300 zł, a 1000 zł na metrze kwadratowym zarabiają inwestorzy z Poznania i Gdańska.

Skoro wiemy ile deweloperzy mogą zarobić na swojej inwestycji, warto również prześledzić co jeszcze, prócz marży, składa się na cenę metra kwadratowego.

Sporą część stanowią oczywiście koszty budowy. Na największych rynkach wynoszą one od 30% do 35% ceny. Kolejny koszt, który należy ponieść, to oczywiście grunt. W Warszawie stanowi to ok. 17% (ok. 1300zł), jednakże już w takiej Łodzi ziemię można kupić o wiele taniej.

Dla przeciętnego Kowalskiego 1500 zł marży wydaje się być niezwykle wysoką sumą. Kilka lat temu, w czasie booomu na rynku mieszkaniowym, ceny rosły z tygodnia na tydzień. Ludzie okupowali banki w celu wzięcia kredytów i jedno z drugim się wzajemnie napędzało. W takiej sytuacji deweloper mógł liczyć nawet na 50% marży, co dziś jest już nie do pomyślenia.

Jakie są powody tego, że obecnie ceny mieszkań nie rosną? Odpowiedź okazuje się prosta. Wszystko zależy od regulacji rządowych oraz specjalnych programów typu Mieszkanie dla Młodych czy rodzina na swoim. Dotyczą one przede wszystkim tanich mieszkań, które mają ustalone limity cenowe. Deweloperzy muszą się więc przystosować do warunków i szukają tańszych gruntów.

Drugą kwestią jest stabilność rynku i obecnego popytu. Kredyty nie są obecnie bardzo atrakcyjne oraz wymagany jest obowiązkowy wkład własny. Wpływa to na większą ostrożność deweloperów przy inwestycjach. Tych kilka elementów wpływa znacząco na popyt, więc na rynku można zauważyć większą równowagę niż w latach poprzednich.