Nieruchomości

Moda na domy jednorodzinne

Polacy coraz częściej decydują się na zakup domów jednorodzinnych. Znacznie częściej jednak wypierają niewielkie metraże, które średnio mieszczą się między 120 a 130 mkw. Ceny takich domów są bardzo zróżnicowane. Wpływa na to wiele czynników, m.in. lokalizacji, standardu, rozkładu itd.

Polacy jeszcze nie przekonali się do najnowszych technologii i budują domy z bloczków komórkowych bądź cegieł. W przypadku dachu jest podobnie, ponieważ cały czas króluje dachówka ceramiczna.

30% budowanych domów jest parterowych, a zdecydowana większość posiada jedno piętro. Ciekawie wygląda statystyka dotycząca podpiwniczenia, ponieważ decyduje się na nią zaledwie 15%. Z danych GUS – u wyraźnie widać, że nowobudowane domy są coraz mniejsze względem metrażu. Może na to wpływać wiele czynników, jednakże głównym powodem jest rezygnacja z budowy domów dla całej, wielopokoleniowej rodziny. Z drugiej strony nastała moda na budownictwo kompaktowe. Deweloperzy znacznie częściej niż kiedyś decydują się na budowę małych domów w zabudowie szeregowej.

Najwyższe ceny za mkw są oczywiście w największych ośrodkach miejskich i ich aglomeracjach. Najdrożej jest w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie oraz Poznaniu. Znacznie taniej można kupić w mniejszych miejscowościach oraz wsiach. Nie jest to jednak reguła, ponieważ wysokie ceny nie należą jedynie do wiodących metropolii, lecz również miejscowości atrakcyjnych pod względem turystycznym i przyrodniczym.

Średnia cena mkw w dużym mieście o średnim standardzie wynosi 4-5 tys. zł.

Nie jest trudno przewidzieć, że klienci preferują nowoczesne budownictwo. Do takich zaliczyć można takie nieruchomości, które powstały po 2000 roku. Coraz większą popularnością cieszy się zabudowa szeregowa na przedmieściach dużych miast. O wiele taniej można kupić budynki powstałe w okresie PRL oraz domy drewniane.