Porady

Ubezpieczenie mieszkania

Wszelkie niespodziewane wypadki, np. kradzież, pożar czy zalanie – wszystko to może dotknąć naszego mieszkania każdego dnia. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest ubezpieczenie nieruchomości, które pozwoli nam bez uszczerbku na budżecie naprawić szkody. Polisy jednak różnią się od siebie, warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

Gdzie ubezpieczyć?

Jeśli mamy zamiar kupić mieszkanie przy pomocy kredytu, to polisa ubezpieczeniowa będzie wymogiem banku. Nie oznacza to jednak, że mamy problem z głowy, ponieważ nie można wziąć pierwszej lepszej! Zapewne bank samemu zaproponuję polisę ubezpieczyciela, że którym ma podpisaną umowę. Warto jednak sprawdzić inne propozycje towarzystw ubezpieczeniowych, ponieważ ich oferta jest naprawdę bogata, a różnice w składkach naprawdę spore.

Zakres ubezpieczenia

Każda firma ubezpieczeniowa umożliwia wybór pewnego zakresu usług w ramach ubezpieczenia. Każdy wybierze to na czym najbardziej mu zależy. Można ubezpieczyć same mury i stałe elementy, ale również ruchomości w postaci sprzętów elektronicznych, dokumentów itp. Najczęściej jednak ludzie wybierają zabezpieczenie na wypadek zdarzeń losowych lub włamań. Coraz częściej właściciele mieszkań decydują się na tzw. domowe assistance, czyli pomoc specjalistów w nagłych wypadkach. Warto przemyśleć również opcję OC, w razie gdybyśmy my czasem kogoś zalali. Powinniśmy zastanowić się, na jakie ryzyko narażone jest nasze mieszkanie i na tej podstawie wybrać odpowiedni pakiet.

Suma ubezpieczenia

Kiedy będzie miała miejsce jakaś szkoda w naszym mieszkaniu, firma ubezpieczeniowa będzie ponosiła odpowiedzialność jedynie do równowartości sumy ubezpieczenia, która jest określona w umowie. Należy dobrze wyliczyć ile wart jest nasz majątek, który może ulec zniszczeniu. Jest to bardzo ważne, ponieważ nie powinno się doprowadzać do sytuacji, że ubezpieczenie będzie przekraczało prawdziwą wartość majątku.

Zniżki

Ubezpieczalnie oferują wiele zniżek. Zależą one m.in. od jakości zabezpieczeń nieruchomości (strzeżone osiedle, drzwi antywłamaniowe, zamki z atestami) oraz od poprzednich polis i ilości szkód. Znaczenie może mieć również to czy inne ubezpieczenia mamy wykupione w danej firmie (na życie, samochodowe itd.).