Porady

Coraz częściej inwestuje się w mieszkania na wynajem

Inwestycje w nieruchomości cieszy się coraz częstszym zainteresowaniem. Wcale ten fakt nie dziwi, ponieważ jest to jedna z bezpieczniejszych form inwestycji. Tym bardziej, jeśli dana nieruchomość będzie przeznaczona na wynajem, to kredyt, który się zaciągnęło, może być spłacany przez samych lokatorów. Po spłacie mieszkania mamy stałe zabezpieczenie finansowe – inaczej niż podczas inwestycji na giełdzie.

Stabilne ceny najmu zachęcają do lokowania oszczędności w mieszkania. Aby jednak cała inwestycja się sprawdzała, należy znaleźć odpowiedniego najemcę. Coraz więcej słyszy się o lokatorach, którzy zalegają z opłatami. Warto więc wcześniej zweryfikować osoby, które mają zamieszkać w naszym mieszkaniu. Jak w najprostszy sposób tego dokonać?

Najczęstszym ryzykiem, które ponosi właściciel wynajmowanego mieszkania, to jest dewastacja mieszkania oraz spore zaległości w opłatach. Niestety, tego ryzyka nie można całkowicie wyeliminować, można je jednak ograniczyć.

Weryfikuj najemców

Pierwszą sprawą, którą powinniśmy się zajść, to sprawdzenie, czy dana osoba jest tą, za którą się podaje. Warto odwiedzić bazę Dokumentów Zastrzeżonych. Kiedy w ten sposób zweryfikujemy potencjalnego najemcę, warto poprosić o referencję od właściciela poprzedniego miejsca zamieszkania oraz zaświadczenie o zarobkach. Są to coraz częściej pojawiające się wymagania podczas podpisywania umowy najmu. Właściciele mieszkań wychodzą z założenia, że osoba, którą stać na wynajem, zdecydowania rzadziej będzie się uchylać od płatności – choć takie myślenie może być zgubne – przecież nie każda osoba, którą stać na zapłacenie rachunków musi być uczciwa.

Monitoruj

Kiedy najemca zalega z płatnościami, zawsze przecież można dochodzić należności. Jest to jednak dosyć długi i męczący proces. Lepiej więc uniknąć takich sytuacji i na bieżąco monitorować wszelkie płatności. Jeśli zauważymy coś co nas niepokoi, powinniśmy od razu reagować. Należy jednak pamiętać, że w życiu zdarzają się różne nieprzewidziane sytuacje. Jeśli opóźnienie z zapłatą zdarza się pierwszy raz, to nie należy panikować i starać się rozwiązać umowę. Kiedy jednak przed drugą zapłatą nie uregulowano wcześniejszej, powinniśmy zareagować.

Kaucja

Nieprzypadkowo wspomniałem wcześniej o jednomiesięcznym opóźnieniu. Obecnie niemal każdy wynajmujący pobiera opłatę w postaci kaucji. Jej wysokość jest zależna od czynszu, wielkości mieszkania oraz standardu, jednakże zazwyczaj jest to miesięczna kwota, która pobiera się od najemcy. Stanowi to zabezpieczenie w przypadku wszelkich opóźnień w opłatach lub zniszczeń w mieszkaniu. Może jednak zdarzyć się taka sytuacja, że tego typu depozyt nie jest w stanie pokryć wszystkich strat. Z tego względu coraz częściej mówi się o dwumiesięcznej kaucji, co jednak stanowi już sporą zaporę przed potencjalnym najemcą.