Artykuły sponsorowanePorady

Wózek paletowy w zasięgu ręki!

Wózek paletowy to typ wózka kołowego przeznaczony do przenoszenia i transportu dużych przedmiotów na paletach. Są powszechnie spotykanym sprzętem w magazynach i innych środowiskach, w których często używane są drewniane palety. Dostępnych jest wiele różnych typów, dostosowanych do różnych wymagań.

Wózek paletowy – charakterystyka

Ręczne wózki paletowe są wyposażone w pompę, którą użytkownik ręcznie pompuje w celu podniesienia lub opuszczenia palety za pomocą układu hydraulicznego. Elektryczne wózki paletowe posiadają panel sterowania ułatwiający obsługę. Po podniesieniu użytkownik może z łatwością transportować ciężkie ładunki, ciągnąc lub pchając. Niektóre wózki paletowe są również wyposażone w hamulec zwiększający poziom kontroli użytkownika podczas zatrzymywania i uruchamiania. Mają dwa stożkowe przednie widły z rolkami prowadzącymi, które wsuwają się pod paletę. Większość wózków paletowych mają limit obciążenia (zazwyczaj wyraźnie jest zaznaczony z boku) z jakiegoś powodu. Nie należy lekceważyć tej maksymalnej ładowności. Przeciążenie wózka paletowego może spowodować nadmierne wyważenie i przewrócenie się, powodując uszkodzenie otaczającego sprzętu lub nawet zranienie innego pracownika. Jak tego uniknąć? Należy użyć wagi lub belek do ważenia i upewnić się, że wózek nie jest przeciążony.

Jak korzystać z wózka paletowego?

Warto wiedzieć, że by przenieść ładunek za pomocą wózka paletowego, należy najpierw umieścić ładunek na palecie i zabezpieczyć go za pomocą odpowiednich produktów do zabezpieczania ładunku (np. pasów mocujących). Po unieruchomieniu ładunku można manewrować wózkiem paletowym, wsuwając widły w przeznaczone do tego szczeliny. Następnie można użyć uchwytu pompki, aby podnieść paletę z ziemi. Wózki z pompą paletową ułatwiają przemieszczanie ładunków po terenie, jednocześnie eliminując wiele zagrożeń związanych z podnoszeniem ciężarów.

Należy zawsze sprawdzać wózek paletowy przed użyciem. Operatorzy wózków paletowych zwykle unikają przenoszenia ciężkich ładunków w górę lub w dół po pochyłościach. Ma to na celu utrzymanie bezpiecznej równowagi wózka, jak i również ładunku przez cały czas. Jeśli okaże się, że nie jest możliwe ominięcie rampy w miejscu pracy, podczas jazdy pod górę należy utrzymywać ładunek tak, by był zrównoważony. Niektóre nowoczesne wózki paletowe są wyposażone w hamulce zapewniające bezpieczne zatrzymanie. Inne jednak nadal trzeba zatrzymać ręcznie. Warto pamiętać, aby trzymać widły w bezpiecznej odległości, by nie zaczepiały się podczas wchodzenia lub schodzenia z rampy. Wózki paletowe są w rzeczywistości dość proste w obsłudze, wymagają jedynie podstawowego przeszkolenia.