Artykuły sponsorowanePorady

Szalunki ścienne

Wybór szalunków systemowych nie jest prostym zadaniem dla kierownika budowy. W tym przypadku wyróżnia się kilka typów szalunków – stropowe, ścienne, czy też fundamentowe. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, są stosowane do wykonywania stropów. Szalunki ścienne natomiast służą do wykonywania ścian. Co ciekawe, także sam sposób rozszalowania, czy też nowoczesne rozwiązania architektoniczne wpłynąć mogą na wybór systemu szalunku. Czym odznaczają się szalunki ścienne? Gdzie znajdują zastosowanie?

Jak wybrać szalunki?

Niekiedy nie jest możliwe jednoznaczne określenie, które szalunki systemowe będą najlepszą opcją dla danego elementu konstrukcyjnego. Warto zwrócić uwagę na to, aby nie popełnić błędów przy doborze szalunków, które zniwelujemy w prosty sposób jedynie na samym początku. Największy kłopot sprawiać może dobranie szalunku pod względem techniczny. Zbyt zaawansowane rozwiązania mogą sprawić problemy podczas montażu i demontażu szalunku, natomiast za łatwe wpłynąć może na uniemożliwienie dokończenia inwestycji. 

Kolejną istotną kwestią jest wybór danej technologii, którą wykonywać będziemy roboty szalunkowe. Pamiętajmy o tym, że to jeden z głównych materiałów, jaki jest stosowany na budowie, zatem konieczne jest przemyślenie logistyki związanej z obrotem szalunków. Ponadto, często od dobranych szalunków zależeć będzie to, ile dźwigów i żurawi na budowie użyjemy. 

Szalunki ścienne

Szalunki ścienne Kraków bazują na doskonałej jakości i łatwości montażu, co z pewnością jest mile widziane na każdym placu budowy. W tym przypadku mamy do czynienia z następującymi grupami szalunków:

  • do montażu dźwigiem,
  • do montażu ręcznego.

Tą pierwszą opcję dobiera się wtedy, gdy na budowie występuje dźwig – wtedy szalunki ręczne są po prostu zbędne. Nie zapominajmy o tym, że łatwiej będzie nam dobrać idealne rozwiązanie wtedy, im większa występuje rozpiętość rozmiarów paneli ściennych. Dodatkowo dzięki temu znacząco zmniejszymy nakład pracy. Bardzo ważne jest również zwrócenie uwagi na liczbę elementów osprzętu, takich jak np. belki, ściągi, czy też zamki. Są one różnorodne w zależności od danego systemu szalunkowego. Błędem w tym przypadku jest zastosowanie za dużej ilości elementów osprzętu w stosunku do danych wymogów.