Artykuły sponsorowanePorady

Na czym polega specjalistyczne osuszanie obiektów budowlanych?

Obiekty mieszkalne czasami ulegają zawilgoceniu, które prowadzi do powstawania na powierzchniach płaskich szkodliwych dla zdrowia grzybów czy pleśni. Przyczyną tego zjawiska może być choćby nieprawidłowo wykonana wentylacja, słaba lub uszkodzona izolacja pozioma, nieszczelna izolacja termiczna ścian zewnętrznych oraz zalanie fundamentów wskutek podwyższonego poziomu wód gruntowych. Jeśli interesuje nas profesjonalne osuszanie budynków Kielce to miasto, gdzie funkcjonuje firma specjalizująca się w tym zakresie.

Metody nieinwazyjne często okazują się wystarczająco skuteczne

W celu szybkiego osuszenia budynku warto w pierwszej kolejności zastosować wybraną metodę nieinwazyjną, czyli taką, która nie ingeruje w strukturę ścian i innych elementów konstrukcyjnych. Najbardziej popularne i nieskomplikowane jest nagrzanie pomieszczeń do temperatury 35 stopni Celsjusza za pomocą wentylatorów. Tego typu rozwiązanie okazuje się jednak efektywne wyłącznie w usuwaniu wilgoci powierzchniowej występującej na murach wewnętrznych. Znacznie bardziej zaawansowany sposób to osuszanie kondensacyjne, polegające na skropleniu pary wodnej, a tym samym obniżeniu wilgotności powietrza. Służą do tego głównie specjalne osuszacze z komorą chłodzącą. Godne polecenia jest też osuszanie mikrofalowe (pod wpływem fal docierających do głębokich warstw muru), absorpcyjne (z zastosowaniem urządzenia wyposażonego w chłonny wkład wypełniony żelem silikonowym bądź chlorkiem litu) oraz podposadzkowe (z użyciem pompy ciśnieniowej).

Skrajne przypadki wymagają iniekcji 

Jeśli mamy do czynienia z zawilgoceniem znacznej części budynku mieszkalnego, wówczas prawdopodobnie niezbędne będzie przeprowadzenie iniekcji – metody opierającej się na wykonaniu fizycznej przegrody uszczelniającej lub hydrofobowej. Wyróżniamy iniekcję krystaliczną i termiczną. Ta pierwsza jest stosowana do osuszania wody zgromadzonej w kapilarach, czyli mikrokanałach zlokalizowanych w materiałach budowlanych. Najpierw w murze wydrąża się niewielkie otwory, a następnie wlewa się tam mieszaninę złożoną z wody, cementu oraz krzemionki. W ten sposób tworzona jest skuteczna izolacja pionowa. Z kolei iniekcja termiczna polega na wtłoczeniu w otwory strumienia gorącego powietrza i wypełnieniu ich żywicami metylosilikonowymi.