Porady

Co powinniśmy wiedzieć o mieszkaniu zanim je kupimy?

Programy rządowe mające na celu wspomaganie w zakupie nowego mieszkania, takie jak Rodzina na swoim, Mieszkanie dla młodych czy Mieszkanie+ przyczynia się do zmniejszenia popytu na rynku wtórnym. Oferty deweloperskie są coraz korzystniejsze, jednak prawdziwe okazje możemy znaleźć cały czas na rynku wtórnym. Każdego dnia można natknąć się na nowe oferty, a właściciele są skorzy do negocjacji. Zanim jednak podejmiemy decyzję o kupnie, należy dowiedzieć się kilka rzeczy o samej nieruchomości.

  1. Dlaczego nieruchomość jest na sprzedaż oraz kto wcześniej tam mieszkał?

Już powód samej sprzedaży może dostarczyć nam wiele cennych informacji. Motywacje zmiany zamieszkania są naprawdę różne. Jedne mogą chcieć zmienić mieszkanie na większe, wolą mieszkać poza miastem lub uciekają od wad technicznych budynku. Warto dowiedzieć się jaka jest historia nieruchomości, ponieważ jeśli jest to wspaniała okazja, super lokalizacja i prawdziwa lokata na przyszłość, to dlaczego ktoś zamierza z tego zrezygnować?

  1. Sytuacja prawna

    Sprawa bezsprzecznie podstawowa. Bez jasnej sytuacji prawnej nieruchomości, nie powinniśmy podejmować jakichkolwiek negocjacji. Musimy mieć pewność, że mieszkanie nie posiada długów. Należy również sprawdzić czy nie jest obciążone prawem dożywocia, czyli nie posiada osoby zameldowanej, która ma prawa tam przebywać do końca swych dni. Takie nieruchomości zazwyczaj kuszą niską ceną i to zawsze powinno dawać do myślenia.

  1. Jaki jest miesięczny koszt eksploatacji?

    Już na samym początku rozmów osoba sprzedająca powinna jasno przedstawić wszystkie koszta, które trzeba ponosić podczas użytkowania mieszkania. Najlepiej jest poprosić o wgląd do rachunków z ostatnich miesięcy, aby móc zweryfikować stan faktyczny. Czasem osiedla na uboczu posiadają wysoki czynsz ze względu na fundusz remontowy bądź wysokie media.

  1. Czy jest planowany remont budynku?

    Jeśli nieruchomość jest z zewnątrz zaniedbana – często dotyczy to kamienic – ceny są o wiele niższe. Warto dowiedzieć się czy wspólnota planuje remont budynku. Jeśli okaże się, że taka inwestycja w najbliższych latach ma być przeprowadzona, to warto zastanowić się nad kupnem takiego mieszkania. Cena ze względu na stan obecny będzie niższa, a po remoncie na pewno znacznie wzrośnie – tym bardziej, jeśli znajduje się w atrakcyjnej lokalizacji.

  1. Ile czasu właściciel mieszkania ma na sprzedaż?

Warto zadać te pytanie stosunkowo szybko, ponieważ jeśli chcielibyśmy kupić dane mieszkanie w kredycie, to ten czas oczekiwania na pieniądze będzie znacznie dłuższy. W takim wypadku właściciel musi wyrazić na to zgodę.

Im więcej zadamy pytań, tym będziemy pewniejsi, że podejmujemy słuszną decyzję kupna nieruchomości i minimalizujemy ryzyko. W niektórych przypadkach warto zgłosić się do specjalisty, który wyręczy nas w zebraniu informacji na temat mieszkania bądź innej nieruchomości.