Inwestycje

Burdż Chalifa – budynek, który złamał wszelkie granice

Niezwykłe bogactwo i dawane przezeń możliwości od lat pozwalają emirom na przekraczanie kolejnych granic ludzkiej wyobraźni. Szczególnym zamiłowaniem z ich strony cieszą się drapacze chmur, a ukoronowaniem tej fascynacji stał się Burdż Chalifa – najwyższy budynek (i najwyższa istniejąca konstrukcja) na świecie.

Mierzący 829 metrów budynek tworzą 163 kondygnacje (oraz 46 konserwacyjnych), dające łącznie niemal 310000 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Początkowo obiekt miał być niższy o prawie 300 metrów – jego konstrukcję planowano oprzeć na niezrealizowanym projekcie Grollo Tower, jednak odpowiedzialne za stworzenie projektu przedsiębiorstwo szybko od niego odeszło, nadając budynkowi obecną formę. Znacznie zwiększyła się też wysokość. Najpierw podwyższono ją do 705 metrów, jednak bryła budynku miała niezadowalającą estetykę, dlatego zdecydowano się podnieść ją jeszcze bardziej, dochodząc do obecnego poziomu. Co ciekawe górna część jest wykonana nie z żelbetonu, ale lekkiej konstrukcji stalowej – zastosowanie takiego rozwiązania pozwalało m.in. na podniesienie wysokości Burdż Chalifa, gdyby na horyzoncie nieoczekiwanie pojawił się konkurent mogący pobić jego rekord (po zakończeniu budowy stało się to niemożliwe).

Budowę zakończono po pięciu latach od jej rozpoczęcia (2004-2009). Od tego momentu arabski niebotyk utrzymuje tytuł najwyższego obiektu stworzonego przez człowieka i wiele wskazuje, że jeszcze przez kilka lat pozostanie na tej pozycji niezagrożony (chociaż co jakiś czas padają zapowiedzi budowy wyższych wieżowców, przede wszystkim ze strony Chin i Arabii Saudyjskiej). Ciekawe czym zaskoczą Nas emirowie w najbliższej przyszłości…?