Artykuły sponsorowaneNieruchomości

Budowa domu – formalności

Chcesz wybudować dom jednorodzinny? Boisz się formalności? Sprawdź, co cię czeka!

Tak jak w wielu podobnych przypadkach, wszystko zaczyna się od formalności. Jednym z pierwszych dokumentów, które musisz uzyskać, jest plan zagospodarowania przestrzennego. Powinniśmy go załatwić jeszcze przed zakupem działki. Najważniejszą informacją zawartą w owym planie jest samo dopuszczenie określonej działki pod zabudowę. Dalsze informacje mogą opisywać, co i w jaki sposób można wybudować na danym terenie, a także może odnosić się do takich szczegółów jak kolor elewacji i kształt dachu.

Kolejnym dokumentem, który powinno się załatwić przed zakupem działki, są warunki zabudowy. W przypadku kiedy interesująca nas działka nie została objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, jest to wręcz konieczne. Warunki zabudowy informują nas o sposobie podłączenia do mediów oraz wymaganej odległości budynku od granicy działki. Sprawdź: Domy Bydgoszcz

Wniosek o warunki zabudowy powinien zawierać dane wnioskodawcy, numer ewidencyjny działki i planowany sposób zagospodarowania. Jednakże sam wniosek może się różnić w poszczególnych miastach. Jeśli jednak nie będziemy zadowoleni z otrzymanej decyzji to mamy jeszcze możliwość zmiany warunków zabudowania, co wiąże się z dodatkowymi formalnościami i kosztami. Samo złożenie wniosku o decyzję kosztuje 107 zł, a przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy zaledwie 56 zł.

Następnym krokiem powinno być przejrzenie oraz wybór projektu budowlanego. W tym wypadku mamy przed sobą kilka opcji. Część osób decyduje się na współpracę z architektem, który jest w stanie przygotować indywidualny projekt domu. Innym wyborem może być zakup gotowego projektu, co wiąże się z mniejszym kosztem i możliwością sprawdzenia gotowego produktu dzięki doświadczeniu osób, które już wcześniej go realizowały. Niestety takie wyjście ma także swoje minusy. W gotowy projekt nie można za bardzo ingerować.

Wreszcie przyszła pora na uzyskanie pozwolenia na budowę. Taki wniosek składamy w określonym starostwie powiatowym, do którego dołączamy projekt budowlany, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością, decyzję o warunkach zabudowy, zagospodarowanie terenu oraz warunki techniczne dostawy mediów. Koszt uzyskania pozwolenia wiąże się tylko z opłatami skarbowymi wymaganymi do uzyskania potrzebnych dokumentów.

Po wszystkim zostało już tylko odczekać ustawowe 65 dni na otrzymanie decyzji, które niestety może się przedłużyć w wyniku niekompletnego wniosku. 

W przerwie od googlowania frazy domy Bydgoszcz sprawdź, jak wyglądają sprawy związane z załatwianiem pozwolenia na budowę domu. Sam zdecyduj, czy lepiej kupić gotowy, czy postawić samemu.